7 Temmuz 2010 Çarşamba

Mutfak Dolaplarını Kullanışlı Hale Getirmek

Mutfağın işlevsel olması bize yemek hazırlarken büyük kolaylık sağlar. Mutfak dolaplarının düzeni de mutfağın bel kemiği diyebiliriz. Raf düzeniniz ne kadar iyiyse, siz de o kadar rahat edersiniz.

Eğer dolabınızdaki raf aralıkları yüksekse, ya kullanılmayan alanlarınız var demektir, ya da üst üste konan mutfak eşyalarınız vardır. Altta duran, büyük ve derin salata tabağını alırken, size tehlike yaratır. Tabaklar, bardaklar, vb. iç içe konduğu için üstte olanlar ya düşer kırılır, ya da eğer hâlâ sağlam ise ve düşerken size çarpmadıysa, çok şanslısınız demektir. Neticede, dolabınızdaki raf aralıklarının yüksek olması, sizi hem zorlar, hem de telâş ve üzüntü yaşamanıza sebep olur. “Bu olayları yaşamamak için ne yapmalı?” dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi size kendimden bazı örnekler verebilirim.
Resimde gördüğünüz gibi, kullanılmayan alanları daha işlevsel hale getirebilmek için raf ekledik. Böylelikle kutu içinde olan çerezlikleri, kupaları ve tabakları kolaylıkla yerleştirebildim. Diğer dolaplara da ek raf olayını uyguladık ve böylelikle her kata tek tek olmak üzere borcamlarımı da düzenleyebildim.

Oğlum ve ben, Koçtaş veya Bauhaus yapı market gibi merkezlere giderek, evde aldığımız ölçülere uygun olan birkaç raf aldık ve atölye bölümünde kestirdik. Rafların kesilen yerlerine kenar kaplama bandı uygulanır. Bantları ütüleyerek yapıştırma işini görevliler orada yapıyor.

Dolaplarınız modüler sistem ise, içlerinde sağ ve sol yanlarında bazı yuvalar vardır, bu yuvalara girecek raf tutacakları var ve torba içinde satılır. Onları da alarak çalışmalara başladık ve mutfağım daha kullanışlı hale geldi. Eğer dolaplarda bu yuvalardan yoksa, o zaman çivili olan raf tutacakları var ve kolay çakılabiliyor. Bunlardan alarak, siz de dolaplarınızı istediğiniz şekilde yeniden düzenleyebilir, böylelikle mutfağınızda daha mutlu ve huzurlu bir şekilde aşçılığınıza devam edebilirsiniz.

Siz mutlu ve huzur içinde oldukça, emin olun ki yemeklerinize de sevgi katacaksınız. Bir başka  yazıda ise kahve fincanları için bulduğumuz ilginç çözümü(!) anlatacağım.

Tekrar görüşmek üzere,
Tertip ve düzen rehberinizden sevgilerle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder