1 Temmuz 2010 Perşembe

Tatile Çıkmadan Önce Evde Yapılması Gerekenler

Copyright: bazylek100 - Flickr photo

Okullar kapandı, kimilerinin de tatil yolculuğu başladı. Pek çoğumuz tatil heyecanı içindeyiz. Tatile çıkmadan önce yapılacak pek çok iş var. Kıyafet alışverişi, tamamlanması gereken işlerimiz, bunlardan bazıları olarak söyleyebiliriz. Bizim konumuz ise tatile çıkmadan önce evde yapılması gerekenler ile ilgili.

Güzel geçen bir tatilin ardından, tatlı bir yorgunlukla döndüğünüz evinizi nasıl bulmak isterdiniz? Bu sorunun üzerinde düşünmek lazım.

Öncelikle, buzdolabını temiz bırakmanın ve çöp kutusunun temiz olmasının çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Tatilde olduğunuz süre içerisinde, buzdolabınızda ve mutfağınızda (patates, soğan, vb.) bozulabilecek hiçbir yiyecek bırakmamalısınız. Bunun için, buzdolabındaki ve mutfaktaki erzaklarınızdan, öncelikle son kullanma tarihi yakın olan yiyecekleri bitirecek şekilde menü planlayıp uygulamalısınız. Eğer yazlığınıza gidiyorsanız, kalan yiyeceklerin bir kısmını yanınızda götürüp, orada da kullanabilirsiniz. Bu konulara yeteri kadar özen göstermezseniz, emin olun ki, evinize döndüğünüzde çok yorulursunuz.

Meselâ ben, maydanoz ve dereotu arttıysa, onları hemen mutfak robotundan geçirir ve dondurucuya (dipfrize) yerleştiririm, böylelikle her zaman elimin altında olur, ihtiyacım olduğunda da köfteye ve yemeklere kullanırım.

Yıllar evvel, yolculuğa çıkacağımız zamanlarda evden çıkasıya kadar çok yorulurdum. Eşim, en sonunda çareyi şöyle bulmuştu, bana evden çıkış saatimizi bir saat evvel söyler, “Ben hazırım” dediğimde ise “Şimdi bir saat dinlenme zamanı” derdi. Sağlığımı düşünüyor olmasından dolayı çok mutlu olurum. Şimdi ise çıkış saatimiz için şöyle söyler: “Tekerlek şu saatte dönecek” ve en azından 15 dakika dinlenmemi ister.

Bir başka önerim de, her an yanınızda olması gereken not defterine “Tatile götürülecekler listesi” yazıp, aklınıza geleni not almanız. Ben bu listeyi saklar, her sene bundan faydalanırım, bazen eksiltir, bazen de yenilerini eklerim. Tatilde deniz kenarına gideceksek, kullanmadan dönen ve deniz kokusu olacağı için tekrar yıkanan, yani fazladan iş çıkaran giysileri hemen listeden çıkarırım. Sadece giyeceğim kıyafetleri yanımda götürmeye özen gösteririm.

Daha önce düzenlenmiş olan nevresim takımlarınızı ise tatile çıkmadan birgün evvel değiştirdiğiniz takdirde, tatil dönüşünde yorgun olarak eve geldiğiniz zaman da duş alıp, temiz nevresimlerinize yatabilirsiniz.

Evden uzun süreli ayrılırken, çeşmelere, camlara, balkon kapısına, balkon camlarına ve elektrik düğmelerinin kapalı olmasına da dikkat edin.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

Tertip ve düzen rehberinizden sevgilerle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder