9 Haziran 2010 Çarşamba

Havlu ve Nevresim Dolabını Nasıl Düzenledik?

Yazımı THY uçağı ile ülkeme dönerken yazıyorum. Hosteslerin ilgi ve âlâkası çok iyi, ama işlerinin zor olduğunu düşünüyorum. Özellikle işini sevenlerin yolculara güleryüz gösterebildiğine ve onları olabildiğince memnun ettiğine inanırım. Toplum olarak eleştiri ve şikâyetleri yetkililere hemen iletiriz. Aslında kendimizi yenileyip memnuniyetimizi daha çok iletirsek, çalışanların mutluluğu da artar. Duygularına dokunmuş olur ve yaşamı daha güzel hale getiririz.

Kızımın ve damadımın yaşadığı ülkeden memleketime dönerken hafızamda bazı anılar canlandı. Kızını ve oğlunu evlendiren anneler bilir; gençlerin evini onlarla birlikte yerleştirirler, tecrübelerini yeni evleneceklere workshop'la (uygulamalı eğitim) aktarırlar. Biz de bu mutluluğu dünürümle birlikte yaşadık. İki sene sonra damadımın işi nedeniyle yurt dışında yaşamaya başladılar, eşyalarını götürdükleri için kendileri yerleştirdiler.

Bir gün internetten konuşurken kızım dolaplarından biri için "daha kullanışlı olarak nasıl düzenleyebilirim" diye sordu.

Kızım, çalışma odasındaki gömme dolabını tekrar tertipleyip, daha işlevsel hale getirmek istemiş. Bilgisayarın kamerasını çevirerek, ben kendi evimden, kızım dolabın önünde, beraber havlu, nevresim ve banyo malzemelerini düzenledik. Bizi izleyen olsaydı ne kadar mutlu olduğumuzu ve kahkahalarla güldüğümüzü görürdü. Önce banyo malzemeleri için kutu almasını önerdim, çeşitlerine göre yerleştirdi. Havluları katladığınızda yuvarlak kısmı size bakacak şekilde, üstüste, büyükten küçüğe doğru koyulması daha düzenli gösterir. Kızıma da bu bilgiyi hatırlattım. Daha sonra misafir banyo havlularını el havlularının arkasına dürerek koymasını söyledim, çünkü yatılı misafiri fazla olmuyor. Kızım zaten bir rafa çift kişilikleri, diğer rafa da tek kişilik nevresim takımlarını yerleştirmiş. Yastık kılıflarını ve çarşaflarını kendi nevresim takımlarının içine koyarak yuvarlak olan tarafı öne gelecek şekilde üst üste koymasını belirttim. Alt rafa da mutfak masasında kullandığı ranır (runner), amerikan servis ve masa örtülerini koyabileceğini söyledim.
  


Sonuç olarak, fotoğraflarda gördünüz gibi göze hoş gelen ve düzenli bir dolap haline geldi.Sizler de havlu dolabınızı, nevresim dolabınızı düzenlerken bu detaylara dikkat ederek, dolaplarınızın daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tertip ve düzen rehberinizden sevgilerle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder